Globalne ocieplenie zmusza coraz więcej rodzin do spędzania lata na tworzeniu własnego mikroklimatu. Ale jak przetrwać upały bez bankructwa?
Wybierz model energooszczędny
Aby skutecznie zaoszczędzić pieniądze na klimatyzatorze, musisz zrobić pierwszy krok przy jego zakupie. Preferowane są te, które posiadają klasę efektywności energetycznej nie niższą niż A, a jeszcze lepiej - A+. Tak, taki model będzie kosztował więcej niż klasa B, ale różnica w cenie zwróci się już w pierwszym roku ze względu na niższe zużycie energii. Tanie modele domowe zużywają od 1 do 2 kW. Wszystko ponad to jest receptą na bankructwo.
Latem, kiedy temperatury rosną, ważne jest, aby znaleźć skuteczne metody na oszczędzanie energii latem. Dzięki temu nie tylko zmniejszymy nasze rachunki za prąd, ale również przyczynimy się do ochrony środowiska. Warto zwrócić uwagę na kilka praktycznych rozwiązań, które mogą pomóc w obniżeniu zużycia energii w najcieplejszych miesiącach roku.
Wyłączaj klimatyzator, gdy go nie potrzebujesz
Dziwne jest to, że wiele osób z jakiegoś powodu jest przekonanych, że klimatyzator powinien pracować bez przerwy dla utrzymania odpowiedniej temperatury. Ale nie jesteś w laboratorium, gdzie każdy stopień jest ważny. Włączamy go na godzinę, schładzamy do wymaganej temperatury i wyłączamy. Po 2-3 godzinach, gdy temperatura zacznie się podnosić, włącz go ponownie. Tak, ten tryb jest mniej wygodny niż "włącz i zapomnij", ale można zaoszczędzić całkiem sporo na energii elektrycznej.
Nie trzeba zamieniać lata w zimę
Innym częstym błędem jest wybór niewłaściwej temperatury. Tutaj sytuacja jest zupełnie podobna do tej, o której była mowa w artykule o oszczędzaniu na ogrzewaniu. Temperatura 23-24ºC jest uważana za optymalną. Każdy stopień niższy od tych wartości zwiększa zużycie energii elektrycznej przez klimatyzator o 5-8%.
Poza ekonomią, "odpowiednia" temperatura uchroni Cię przed tzw. letnim przeziębieniem. Wyobraź sobie, jakim szokiem musi być dla twojego ciała przejście z temperatury na ulicy wynoszącej 36ºC do temperatury pokojowej wynoszącej 18ºC. Kilka razy tam i z powrotem, a ty już leżysz z gorączką i smarkami. Klinicyści zalecają, aby maksymalna różnica między temperaturą wewnątrz i na zewnątrz wynosiła 12 stopni Celsjusza.
Zostań na mrozie
Podobnie jak w przypadku ogrzewania, gdzie kluczem do oszczędności jest izolacja, ważna jest również izolacja termiczna. Zamknij szczelnie drzwi i okna, a w słoneczne dni opuść żaluzje lub zasłony, aby uniknąć przegrzania pomieszczeń. Oszczędzi to kondycjonerowi pracy w trybie "chłodzenia ulicznego" i zaoszczędzi jego zasoby oraz Twoje pieniądze.
Jak zaoszczędzić na klimatyzatorze
Wentylować dom.
Rano nie spiesz się z włączaniem klimatyzacji. Lepiej jest otworzyć szeroko okna i wpuścić świeże poranne powietrze do pomieszczeń. Po pierwsze jest niezbędny dla naszego organizmu, po drugie jest darmowym chłodzeniem, które pozwala zaoszczędzić na eksploatacji klimatyzacji.
Przeprowadzać regularne czyszczenie
Gdy filtr zapcha się kurzem, wydajność systemu split gwałtownie spada. Zmniejszasz stopień za stopniem, ale upragnionego zimna wciąż nie ma. W rezultacie kondycjoner pobiera więcej prądu niż zwykle i jest bezużyteczny. Dlatego konieczne jest czyszczenie filtrów co najmniej raz w miesiącu - da to wymierne oszczędności.
Ochłonąć bez fanatyzmu
Jeśli przez cały dzień przebywasz w jednym pomieszczeniu, nie ma potrzeby chłodzenia całego domu lub mieszkania. Zamknij drzwi, szybciej uzyskasz klimat, którego potrzebujesz i zaoszczędzisz dużo pieniędzy.
Nie wyrzucaj wentylatora.
Ta wskazówka może brzmieć dziwnie, ale ma sens. Jeśli na zewnątrz nie jest zbyt gorąco, można sobie poradzić z wentylatorem, który zużywa znacznie mniej energii niż klimatyzator. Wentylator może być również "zapasem" w przypadku, gdy klimatyzacja nie radzi sobie z gośćmi.
Zapewnić dostęp powietrza
Dotyczy to zarówno urządzeń wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Nic nie powinno ich zasłaniać i uniemożliwiać swobodnego dostępu powietrza. To znacznie zwiększa zużycie i zmniejsza wydajność systemu.