Na jakie parametry elektronarzędzi zwracać uwagę?

Na rynku dostępna jest ogromna ilość bardzo różnych elektronarzędzi różniących się wieloma ważniejszymi i mniej ważnymi cechami. Warto się przyjrzeć nie tyle im samym, co ich cechom, którymi się różnią, by być w stanie potem odpowiednio dobierać propozycje do naszych potrzeb. Jakie to konkretnie kwestie?

Zasilanie

Zdecydowana większość elektronarzędzi posiada zasilanie sieciowe, co w praktyce oznacza, że w czasie pracy muszą być podłączone do gniazdka elektrycznego. Jest to opcja podstawowa, klasyczna, która jest w miarę wygodna, ale jej ograniczenia są dla wszystkich oczywiste. Nie dość, że będziemy w stanie działać tylko tam, gdzie w pobliżu jest prąd, to jego dostarczanie będzie kłopotliwe i powodowało teoretyczne ryzyko przerwania kabla. Alternatywą dla tej opcji jest zasilanie urządzeń z akumulatora, co niweluje wszystkie wady rozwiązania kablowego, ale wprowadza niestety swoje własne wady. Jest to przede wszystkim krótki czas pracy na akumulatorze, wyższa cena rozwiązania i mniejsza moc urządzenia w tej samej cenie, co urządzenie sieciowe.

Moc silnika

Dla większości prac moc silnika urządzenia będzie elementem krytycznym, ponieważ decyduje o maksymalnych parametrach pracy urządzenia i tym samym o czasie wykonywania czynności i o tym, z czym dane urządzenie sobie poradzi. Moc silnika na poziomie 180W może nie być wystarczająca do poradzenia sobie z twardszymi elementami pojawiającymi się w domach.

Regulacja prędkości obrotowej

Z jednej strony, możliwość regulacji tempa pracy urządzenia, jego prędkości obrotowej, to możliwość zaoszczędzenia energii. Z drugiej strony, jest to często praca bezpieczniejsza i dokładniejsza.

Ciężar

Ciężar urządzenia jest bardzo często po prostu zależny od jego właściwości, ale wpływ ma na niego wiele elementów. Jeśli będziemy mieli do dyspozycji elektronarzędzia funkcje​narzędzie stosunkowo dla nas cięższe, praca z jego udziałem, zwłaszcza jeśli będzie to praca w trudno dostępnych miejscach, będzie bardzo utrudniona. Ważna jest też, by urządzenie było dobrze wyważone i łatwo się je trzymało.

Wymienne końcówki

Końcówka urządzenia to tak naprawdę jego funkcja. Im więcej dodatkowych końcówek, tym więcej poszczególnych funkcji i prac, jakie urządzenie może wykonać. Każda dodatkowa końcówka to jednak wyraźny wzrost ceny urządzenia.

Dodatkowe funkcjonalności

Kiedy mamy wiertarkę, mamy też masę pyłu. Jeśli wiertarka ma system odsysania pyłów, problem znika. Wiele urządzeń posiada dodatkowe funkcje ułatwiające nam pracę i warto na nie zwracać uwagę przy wyborze elektronarzędzi.