Przegląd pił ukosowych

Kiedy damy radę wykonać jakąś naprawę czy drobny remont samodzielnie, stajemy się domowymi bohaterami. Jest to świetne uczucie, a do tego oszczędzamy na zatrudnianiu fachowców. Takie zadania, jak zbudowanie prostej półki, domku na drzewie dla dzieci czy chociażby elementów placu zabaw w ogrodzie, będą znacznie łatwiejsze, jeśli będziemy mieli do dyspozycji odpowiednią piłę ukosowi, która pozwoli nam skutecznie kształtować elementy drewniane. Jeśli dodatkowo będziemy mieli odpowiednie nakładki, będziemy mogli ciąć także aluminium. Sprawdź aktualne promocje w salonach Jula.

Najważniejsze właściwości pił ukosowych

Piły ukosowe służą do cięcia kątowego. Możemy skorzystać z modeli ręcznych lub elektrycznych. Różnice w cenie będą tutaj bardzo duże, bo za prosty model zapłacimy około 200 złotych, a za urządzenie profesjonalne przyjdzie nam wyłożyć nawet 5000, ale oczywiście amator aż takiej piły potrzebowanie będzie.

Za pomocą takich pił będziemy mogli obrabiać profile wieńcowe, deski i panele o długości do 305mm i grubości nawet do 88mm. Przytniemy nimi też poprzecznie kantówki. Urządzenia z większą tarczą umożliwią nam cięcie w pionie i poziomie jednocześnie. Koniecznie zwróćmy uwagę na przesuw, czyli możliwość przemieszczania tarczy w lewo i w prawo, ale także w przód i w tył. Wielkość tarczy to kolejna istotna kwestia, która razem z mocą urzadzenia będzie wpływała na precyzję naszego działania. Bardzo przyjemnym dodatkiem jest też laser, dzięki którym dokładnie zobaczymy linię cięcia.

Urządzenia ręczne

Ręczna piła ukosowa pomoże nam dociąć ramy, boazerie, listwy przypodłogowe oraz przyda się w wielu innych pracach wykończeniowych. Typowa szerokość piła ukosowa​cięcia takiego urządzenia to 120mm, a szerokość to 110mm. Trzeba też zwrócić uwagę na płaszczyznę cięcia. Tańsze urządzenia będą ją miały ograniczoną do poziomu 22,5–90° na płaszczyźnie poziomej. Urządzenia tnące także w płaszczyźnie pionowej mogą jeszcze bardziej zmniejszać ten kąt.

Sprzęt za 1000 złotych

Najtańsze piły tego typu to koszt około 250 złotych, ale do poważnych prac zazwyczaj będziemy poszukiwać urządzeń trochę mocniejszych. Najtańsza piła da nam możliwość cięcia poziomego pod kątem +/- 45°. Jej moc to 1800W, a prędkość obrotowa dochodzi do 3800 obrotów na minutę.

Kosztujące około 600 złotych piły z workiem na pył i lepszymi łożyskami będą miały około 5000 obrotów i podobną moc. Za 1000 złotych dostaniemy 2kW mocy, 4200 obrotów na minutę, a do tego jeszcze dodatkowe zabezpieczenia BHP.