Prosta spawarka sieciowa – jaką wybrać?

Do standardowego zestawu narzędzi, które przydają się w każdym domu, warto dołożyć prostą spawarkę o niewielu podstawowych funkcjach. Cena takiego narzędzia wyniesie prawdopodobnie około 250 – 1000 złotych, w zależności od tego, co zamierzamy robić z jego pomocą. Spawarki dostępne na rynku najczęściej spawają w osłonie gazu, elektrodą nietopliwą lub otuloną. Warto wiedzieć coś na ich temat, by dobrze wybrać spawarkę idealną do domowego zestawu narzędzi.

Spawarki najczęściej kupowane do domu

W domach najczęściej znajdują zastosowanie spawarki transformatorowe. Wszystko to dzięki niezbyt skomplikowanej konstrukcji oraz niskiej cenie. Niestety, takie spawarki są dość ciężkie, duże i pobierają mnóstwo prądu. Zwykle posiadają tylko funkcję spawania. Warto więc pomyśleć czy nie lepiej będzie kupić spawarkę - prostownik lub spawarkę - przecinarkę plazmową. Można oczywiście także zostać przy podstawowej wersji narzędzia.

Co i jak można zrobić z pomocą spawarki?

Spawarki MMA, czyli transformatorowe, są dość proste w obsłudze. Właściwie obejmuje ona tylko włącznik oraz pokrętło, które pozwala regulować natężenie prądu. Niektóre modele posiadają także możliwość regulowania prędkości podawania druty, test drutu, wyświetlacz, regulację dopalania elektrody... wraz z zaawansowaniem urządzenia rośnie skomplikowanie jego obsługi. Nieco więcej funkcji posiadają spawarki inwertorowe – to między innymi funkcja hot start, anti stiking, a także arc force. Ich obsługa wymaga nieco dokładniejszego wgłębienia się w instrukcję.

Jakie wybrać parametry?

W domu rzadko spawa się elementy grubsze niż 8 mm – do tego celu całkowicie wystarczy spawarka o mocy 160 A. Parametry, na jakie należy zwrócić uwagę, różnią się znacznie w zależności od tego, jaką spawarkę chcielibyśmy kupić.

Wyposażenie spawarek

W popularnych spawarkach MMA podstawę wyposażenia stanowią kable robocze – dwa, kabel masowy z zaciskiem i drugi, w uchwytem. Nieco bardziej skomplikowane spawarki posiadają także reduktory gazu czy dodatkowe uchwyty. Różnią się sposoby ich montowania. Warto również kupić zestaw spawalniczy, który posiada młotek, drucianą szczotkę, rękawice ochronne i maskę. Najczęściej jednak te elementy trzeba dokupić samemu, osobno.

Wybór spawarki

Wybór najlepszej spawarki

Jeśli urządzenia będzie używał spawacz – amator, który potrzebuje jedynie od czasu do czasu dokonać drobnej naprawy, spawarka MMA w zupełności wystarczy. Nie jest droga i spełnia swoje zadania. Ważne jest, by moc spawarki mieściła się w przedziale 120-160 A. Warto też zainwestować w dodatkowe wyposażenie, które znacząco ułatwia pracę oraz czyni ją o wiele bezpieczniejszą.