Sprzęt stolarski dla profesjonalisty i majsterkowicza

Stolarstwo to przemysłowa obróbka drewna, ale w praktyce dnia codziennego nie będziemy raczej pojawiać się w tartaku, ale będziemy zajmować się drobnymi pracami o skali amatorskiej. Jest to niezmiernie ciekawe hobby i bardzo często po prostu sposób na wykonywanie drobnych napraw we własnym domu. Różnice pomiędzy profesjonalnym warsztatem stolarskim i warsztatem domowym są oczywiście dość duże. Warto się im przyjrzeć i powiedzieć o nich kilka słów.

Warsztat

Warsztat przemysłowy na pewno będzie cechował wysoki poziom automatyzacji z tego prostego względu, że w takim miejscu wykonuje się działania na dużą skale i większość czynności jest powtarzalna. Wszystko musi być wydajne. W warsztacie amatorskim zdecydowanie lepiej będą się sprawdzały proste narzędzia ręczne, które pozwolą nam na spokojne i precyzyjne przygotowanie elementów tak, jak tego chcemy. Dłubanie zapewni nam masę przyjemności.

Aranżacja i wyposażenie

W domowym warsztacie musi panować porządek. Narzędzia muszą mieć swoje miejsce, z którego je zabierzemy do pracy i na które odłożymy je po pracy. Poprawi to komfort i efektywność naszych wysiłków. Nie jest to wcale trudne do osiągnięcia i wcale nie potrzeba specjalnych warunków do zaaranżowania warsztatu. Piwnica, garaż, strych – to wszystko się nada.

Ogromne znaczenie będzie miało jednak odpowiednie oświetlenie. Światło słoneczne jest przydatne, ale nie można się opierać tylko na nim. Konieczne jest zamontowanie odpowiedniej lampy nad obszarem roboczym, blatem. Stół też musi być dobrze dobrany do naszych potrzeb. Powinien mieć szuflady i schowki śrubokręt​oraz tablice z hakami na przybory stolarskie.

Narzędzia

W warsztacie będą oczywiście musiały się znaleźć odpowiednie narzędzia stolarskie. Na sam początek zazwyczaj kupuje się odpowiednie piły: ręczne i stołowe. W praktyce bardzo przydają się wyrzynarki, pilarki przystosowane do drewna, imadła oraz środki chemiczne, czyli różnego rodzaju impregnaty oraz lakiery do drewna. W profesjonalnych zakładach znajdziemy także urządzenia typu grubościówki, strugarki, frezarki czy dłuciarki, które pomogą wykonać bardziej złożone prace. W warunkach domowych na pewno nie są one konieczne, ale stanowią ważny dodatek.

Domowy warsztat, jeśli tylko zostanie mądrze urządzony i odpowiednio zaaranżowany, może stać się naszym ulubionym miejscem w całym domu. Trzeba tylko przygotować się na to, że jego urządzenie będzie nas całkiem sporo kosztowało.