Każdy miłośnik majsterkowania na pewno będzie chciał zadbać o kształt i wyposażenie swojego warsztatu. Czasami może być to nawet miejsce pracy zawodowej, ale zazwyczaj po prostu będzie to miejsce związane z przyjemnością i drobnymi obowiązkami domowymi dotyczącymi napraw i przeróbek. Przyda się nam w nim kilka podstawowych narzędzi pozwalających na łatwiejsze i efektywniejsze wykonywanie różnych prac naprawczych.
Na sam początek trzeba się zaopatrzyć w najbardziej podstawowe z podstawowych, a mianowicie narzędzia ręczne. Mowa tutaj przede wszystkim o młotku, obcęgach, kluczach nasadowych, wkrętakach, ściskach, dłutach, i pilnikach. Do tego dochodzą zawsze też kombinerki, pędzle, szpachelki, papier ścierny i takie rzeczy pomocnicze, jak kątowniki, poziomice i oczywiście różnego rodzaju miary.
W warsztacie majsterkowicza w XXI wieku nie ma prawa zabraknąć elektronarzędzi. Do robienia otworów i wkręcania rzeczy niezbędna będzie wiertarko-wkrętarka. Mogą to byc dwa różne urządzenia, ale nie muszą. Można postawić na urządzenie sieciowe, które będzie wymagało podłączania kablem lub na urządzenie akumulatorowe, trochę droższe, ale bardziej poręczne. Do tego oczywiście zestaw wierteł i innych narzędzi-końcówek typu frezy, pogłębiacze i środkowce.
Szlifierka też się przyda. Szlifierki kątowe, proste i oscylacyjne – zazwyczaj stawia się głównie na kątowe. Mamy tutaj dużą dowolność w wyborze konkretnych modeli, ponieważ cały osprzęt do szlifierek jest standaryzowany i to, co pasuje do jednego modelu, będzie pasowało także do innych. Ważne jest tylko, by stawiać na urządzenia z odpowiednio mocnym silnikiem, by praca z nimi była łatwa i przyjemna. Nie oznacza to wcale najmocniejszych urządzeń na rynku. 750W zazwyczaj wystarcza. Istotną kwestia są także łożyska. Najlepsza opcja to łożyska ślizgowe lub dobre łożyska toczne. Są one trochę droższe, ale pod każdym względem lepsze.
Do naszego zestawu powinna należeć również wyrzynarka. To urządzenie pozwoli nam na przycięcie różnych materiałów do takiej długości, jaka jest nam potrzebna. Specjalne wyrzynarki z dyszami można podłączyć do odkurzacza Electrolux i w ten sposób odsysać wióry. Jest to bardzo użyteczne. Niektóre wyrzynarki mają własne zbiorniki z filtrami. Warto jest szukać urządzeń z technologią laserową. Nie chodzi oczywiście o ciecie laserem, ale o wskazywanie za pomocą światła drogi, którą będzie pokonywał brzeszczot w czasie cięcia.