Niezbędne wyposażenie warsztatu majsterkowicza

Rynek jest pełny pseudofachowców, którzy w dodatku liczą sobie za swoje usługi jak za zborze. W związku z tym coraz więcej osób postanawia zostać bohaterami swojego domu i samodzielnie zabiera sięga różne naprawy, a nawet całe remonty. Żeby nie było to tylko mało znaczące hobby, potrzebne jest jednak odpowiednie wyposażenie swojego domowego warsztatu. Bez odpowiednich narzędzi nie będziemy w stanie działać. Co nam będzie potrzebne w pierwszej kolejności?

Sprawdź aktuale promocje na  https://www.promoceny.pl/sklep/castorama-gniezno-ul-palucka-1

Na początek trzeba przygotować miejsce pracy. Oznacza to w pierwszej kolejności wybranie odpowiedniego pomieszczenia na nasz domowy warsztat. Musimy tam mieć dość przestrzeni, ale musi to też być miejsce na uboczu, by nie przeszkadzać naszą pracą pozostałym domownikom i nie zabrudzić też całego domu. W naszym pomieszczeniu musimy mieć dostęp do zasilania, ponieważ nieraz będziemy używać elektronarzędzi o sporej mocy, nawet do 2kW. Wymaga to w praktyce dobrze zabezpieczonej instalacji elektrycznej, która nie będzie wybijać i nie będzie stanowiła ryzyka pożaru. Potrzebujemy ponadto gniazdek elektrycznych spełniających normy IP65 oraz odpornych na kurz i wodę. Jeśli działamy gdzieś w garażu lub piwnicy, możemy wykonać nawet natynkową instalację, która jest łatwiejsza w naprawie i rozbudowie.

Oświetlenie

Oświetlenie nie powinno męczyć wzroku. Dlatego należy wybierać oświetlenie z ramami wyposażonymi w stateczniki EVG. Podnoszą one sprawność układu i wyeliminują szkodliwy efekt stroboskopowy. Dzięki nim będzie się nam wygodnie pracować wieczorami. Moc poszczególnych źródeł światła nie musi być wcale bardzo duża do tego rodzaju pracy. Ciekawym pomysłem są lampy LED wykorzystywane zazwyczaj do oświetlenia punktowego. Mogą być zasilane akumulatorowo.

BHP

W warsztacie praca musi koniecznie być bezpieczna. Na start należy zaopatrzyć się w okulary poliwęglanowe chroniące nas przed odpryskami ze szlifierki czy szlifierka​strzelającymi wiórami. Bardzo przydatne są też nauszniki chroniące przed hałasem.

Nie wolno nam zapomnieć o rękawicach ochronnych, które są szczególnie istotne przy pracy z surowym drewnem. Precyzja chwytu będzie w nich bardzo różna, więc dobrze jest mieć kilka rodzajów różnych rękawic. Modele ogólnego przeznaczenia są zazwyczaj wystarczające, ale zapoznanie się z modelami specjalistycznymi na pewno nam nie zaszkodzi,

Można pomyśleć również o odzieży ochronnej zapewniającej ochronę przed różnymi substancjami żrącymi i ekstremami temperaturowymi. Wybór jest duży, ale w warunkach domowego warsztatu na pewno nie jest to nasz priorytet.

https://castorama.okazjum.pl/gniezno